Pieniądze same w sobie nie są moralnie naganne, są wyłącznie narzędziem, takim jak nóż. I tylko od nas zależy, w jakim celu zostanie on użyty.
Przychodzimy na świat niczym komputery ze sklepu, z własnym systemem operacyjnym , lecz bez oprogramowania.
Bez odpowiedniej motywacji nie będziemy w stanie mentalnie przygotować się do ciężkiej nie raz orki, która ma nam przynieść spodziewany efekt.
Każde działanie ZAWSZE rodzi się trzy razy. Najpierw w naszej głowie, później na papierze czy komputerze na etapie planowania i w końcu w momencie, gdy przystąpimy do realizacji.
Zdobyta wiedza sama w sobie nie niesie żadnej wartości, o ile nie jest poparta doświadczeniem i umiejętnością zastosowania nabytych mądrości w praktyce.
To od nas dziś zależy bowiem to, czy zbliżając się siedemdziesiątki, wciąż będziemy na czyjejś łasce lub niełasce, czy tez będziemy panami sytuacji mogącymi z pełnym przeświadczeniem powiedzieć: „Nic nie muszę”.
Emerytura nie powinna nam się kojarzyć z wegetacją, gdy pogodzeni z losem czekamy już tylko na ostatnia podróż na cmentarz. To okres, w którym powinniśmy zbierać owoce naszej pracy, kiedy May wreszcie czas, by Cieszyc się otaczającym nas światem i czerpać z niego pełnymi garściami.
O naszej efektywności decydują zasady, których naruszenie nieuchronnie prowadzi do katastrofy. Kiedy łamiemy zasady, łamiemy również siebie.
Mylnie twierdzimy, że nasze JA jest mniej istotne niż ICH. Tym samym nie zdajemy sobie sprawy, że zaniedbując JA, nie jesteśmy w stanie być w pełni ICH.
Nic nie jest dobre, jeżeli tego nie robimy.
Wszystkie nasze poczynania niosą za sobą konkretne konsekwencje, mamy szansę nie tylko zminimalizować ryzyko niepowodzenia, ale również wdrożyć plan awaryjny.
Pragniemy zmieniać świat, ale już nie bardzo chcemy zmieniać siebie lub oczekujemy, że to świat zmieni się dla nas.
Jeżeli będziemy wyłącznie racjonalni, wtedy nie będziemy szczęśliwi, a jeśli będziemy tylko emocjonalni, to nie staniemy się efektywni.
W każdej chwili, bez względu na wiek i sytuację, mamy prawo do korekty życiowych zadań.
Człowieka myślącego – bez jego zgody czy tez wewnętrznego pozwolenia – nikt nie jest w stanie rozgniewać ani obrazić.
Porażki nie są powodem do wstydu. Wstydem jest późniejsze litowanie się nad sobą. (…) w każdej porażce tkwi ziarno nowego, być może dużo większego sukcesu.
Skoro dotychczasowe podejście do tematu bogacenia się nie przyniosło spodziewanych czy też satysfakcjonujących efektów, to znaczy, że najwyższa pora coś zmienić i być może pójść zupełnie inną drogą.
Nigdy nie jest za późno na zweryfikowanie swoich kosztów, jedna zdecydowanie lepiej to zrobić, zanim znajdziemy się na krawędzi.
Przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych kierujmy się raczej rozsądkiem niż emocjami, bo jeśli poddamy się emocjom, to te szybko oddzielą nas od naszych pieniędzy.